Град Априлци е едно райско кътче сгушено в сърцето на Стара планина! Той се намира в Ловешка област и е в близост до град Троян. Създаден е чрез сливането на четири големи села, които понастоящем са негови квартали: Ново село, Зла река, Видима и Острец. Сливането става през 1976 г, а името му се избира в чест на героичните събития по време на Априлското въстание. В същите тези времена, самият Левски се е подвизавал тук.
Районът на град Априлци е известен с красивата си девствена природа. Многобройни пътеки, планински бързеи, склонове и поляни, покрити с широколистна, иглолистна и алпийска растителност, които допринасят за развитието на планинския туризъм в последните години. Освен, че е запазил типичният си народен балкански дух, през последните години Априлци се превръща в модерно курортно селище. Той е запазил културното си наследство през вековете. В девическия манастир "Светата троица" ще намерите доста интересни факти от априлското въстание, също така, любителите на история ще се натъкнат на добре пазени документи и реликви от онова време.
В Априлци има изобилие от природни красоти. Всяка гора, поляна или скала на това райско място сама по себе си е забележителна и свързана с миналото на балканджиите и борбата им за свобода. А изгревите и залезите в сърцето на Балкана са уникални. Природата е удивителна, а поразителните гледки спират дъха. Освен това градчето е разположено под връх Ботев и от там лесно и бързо може да се стигне до него. Природата е очарователна с безбройните гъсти гори, малките планински пътеки, красивите мостчета, малките живописни водопадчета, бистрата като сълза вода в реките, еко пътеките, огромните зелени поляни и пасища по билото на Стара планина.
В Априлци можете да посетите най-дивните гори и била на средна Стара планина и пет живописни екопътеки - екстремни, конни и пешеходни. Те ще разкрият пред очите Ви прелестите на прочутото Видимско пръскало, околностите на хижа "Плевен", връх "Ботев" и още куп изненади.
Героичното минало на това свято за България място, ще Ви разкаже една интересна легенда за магнетичния връх Русалка, все още популярен като Марагидик!
Манастир "Света Троица"

В Априлци се намира живописният Девически манастир с костница на загиналите в Априлското въстание. Опожареният и разграбен по време на въстанието девически манастир "Св. Троица" е възстановен след Освобождението. В него се съхраняват старинни ръкописи и старопечатни книги. Тихият му двор, църквата и костницата са сред предпочитаните места за посещение.
Троянски манастир

Троянският манастир е разположен е на 25 км от Априлци. Той е един от най-големите и прочути български манастири. Основан е края на 16 век. Забележителен е със своята архитектура, дърворезби и невероятните стенописи в манастирската църква - дело на Захари Зограф - един от най-великите възрожденски художници. Манастирът е бил известен книжовен център и истинско революционно средище в средата на 19 век. Тук е бил основан революционен комитет от Левски, в който са участвали всички монаси. За тези времена свидетелства музеят на Апостола в манастира.
Батошевски манастир
"Успение Богородично"

Намира се по пътя Априлци - Севлиево / на 14 км. от Севлиево/. Батошевският манастир "Успение Богородично" се намира на няколко километра от селото. Той е построен през 13 век. По време на османското робство е разрушен. Възстановен е през 1836г и изографисан през 1869 г. Черквата е във възрожденски стил. Най-голямата му ценност е иконостасът - творение на Тревненската дърворезбарска школа. В годините на османското господство Батошевският манастир е пазител на българщината, негови възпитаници са Бачо Киро и Матей Преображенски - Миткалото. В самото село се намира женският метох "Въведение Богородично", построен през 17 век.
Архитектурен резерват
Старо Стефаново

Архитектурния резерват Старо Стефаново се намира на 30 км. от пътя Априлци – Ловеч. Състои се от възстановени стари къщи от 19 век със запазен автентичен външен вид. Това правило е задължително за всички нови собственици. Тук е сниман филмът "Хайка за вълци". Тук се намират над 100 паметника на културата от началото и средата на XIX в. За пръв път селото се споменава с името Исвоте в летописи от Никополския санджак (1515). Исторически е доказан старобългарският му произход (едно от най - старите в областта селища).
Етъра

АЕК "Етър" е първият по рода си музей в България. Музеят е разположен ва 8 км. южно от град Габрово. В музея са разположени 50 обекта - технически съоръжения на вода, къщи със занаятчийски работилници, обекти с обществено значение. Целта на музейната експозиция е да разкрие архитектурата, бита и стопанското минало на Габрово и Габровския край през Възраждането - втората половина на ХVІІІ в. и ХІХ в.